Kupujete ojazdené vozidlo a neviete na čo si dať najväčší pozor?

Články / Všeobecné

Kúpa ojazdeného vozidla

Kúpa vozidla je pre mnohých ľudí výnimočná situácia, ktorú riešia len párkrát za svoj život. Ponúkame preto niekoľko cenných rád, ktoré vám pomôžu pri výbere ojazdeného vozidla.

Prvým krokom pri kúpe vozidla je samotné rozhodnutie kúpy ojazdeného vozidla a nie nového. Tým druhým je výber značky, veľkosti, farby a prípadne ďalších preferovaných parametrov. Následným krokom je zváženie, či chcem vozidlo kúpiť od súkromnej osoby, alebo z autobazáru. Obe možnosti majú svoje výhody, aj nevýhody. Kúpa od súkromnej osoby môže byť cenovo výhodnejšia, oslobodená od poplatku pre služby autobazáru, ale zároveň omnoho rizikovejšia. V prípade neskoršieho zistenia technických nedostatkov, je ťažšie domáhať sa svojich práv.

Online prehliadka

Ako kupujúci si viete vykonať prvú „prehliadku“ vybraných vozidiel z pohodlia domova, online formou a vyfiltrovať tak problematické vozidlá. Stačí poznať evidenčné číslo vozidla, alebo originálne výrobné číslo vozidla (VIN číslo). Predajcovia sú povinní v inzeráte zverejňiť VIN číslo ponúkaného vozidla.

Na základe VIN, alebo evidenčného čisla je možné online overiť inzerované informácie vrátane roku výroby, technických údajov, počtu najazdených kilometrov, absolvovaných STK a EK, či servisnej histórie. Ďalej je možné identifikovať krajinu pôvodu, ak bolo dovezené zo zahraničia, či vozidlo v minulosti slúžilo ako taxi, či je vozidlo blokované dopravným inšpektorátom, kúpené na leasing alebo je na ňom vedené záložné právo. Identifikovať je tiež možné sériovú a príplatkovú výbavu vozidla, pôvodnú cenníkovú cenu a aktuálnu hodnotu vozidla.

Na čo je potrebné dbať pri kúpe ojazdeného vozidla?

1. Bezpečnosť

V prvom rade na bezpečnosť, či je vozidlo bezpečné pre vás, vašu rodinu, priateľov a ďalšiu prepravovanú posádku. Na posúdenie bezpečnosti slúži pravidelná technická kontrola vozidla, kde sa okrem iného kontroluje stav bŕzd, svetiel, pneumatík a desiatoky ďaľších prvkov vozidla. Ak bol výsledok kontroly nespôsobilé alebo dočasne spôsobilé je vhodné zistiť príčiny, ktoré sú uvedené v protokole z technickej kontroly.

História technických kontrol je dostupná v overení vozidla na stkonline.sk, kde sa dozviete dátum kontroly, termín platnosti kontroly, jej výsledok a číslo protokolu. Z histórie technickej kontroly je tiež možné identifikovať, či bolo vozidlo prevádzkované ako taxi. Tieto vozidlá majú kratšiu lehotu technickej a emisnej kontroly, jeden rok a nie dva.

Z histórie technických kontrol je tiež možné zistiť či sa majiteľ o vozidlo staral, chodil riadne a včas na STK alebo sa nedopustil podvodu pri STK. Často sa toťiž stáva, že vozidlo absolvuje v jeden deň dve kontroly, najprv s výsledkom nespôsobilé a následne spôsobilé. V takom prípade sa pravdepodobne jedná o podvod, nakoľko nespôsobilé vozidlo musí byť z prevádzky STK odtiahnuté (nesmie ísť do premávky), absolvovať servis a opätovne sa podrobiť technickej kontrole, čo je z časového hladiska v jeden deň nezrealizovateľné.

2. Cena

Na cenu vozidla, na ktorú vplýva mnoho faktorov. Najdôležitejším je jeho vek, technický stav, počet najazdených kilometrov, servisná história vozidla, výbava vozidla, farba atď. Kedysi kľučový problém stáčanie kilometrov sa dnes týka už len starších vozidiel. Novšie vozidlá, ktoré absolvujú pravidelný servis, alebo technickú kontrolu majú stav kilometrov zaznamenaný v mnohých databázach, či u výrobcu vozidla, alebo v štátnych registroch. Overiť sa preto dá aj história vozidla dovezeného zo zahraničia.

Súčasným problémom pri dovoze vozidla nie je manipulácia odometra, ale vysoký nájazd kilometrov vzhľadom na vek vozidla. Drvivá väčšina dovezených vozidiel má nadpriemerne veľa najazdených kilometrov, niektoré aj 2 alebo 3 krát viac ako je priemer. Tomu by samozrejme mala zodpovedať aj cena vozidla. Výpis z odometra je dostupný jedine na rpzv.sk.

Cena vozidla sa dá zistiť zo zverejnených inzerátov na inzertných portáloch, kde sa dajú vyhľadať vozidlá s podobnou výbavou, vekom a najazdenými kilometrami.

Ďaľšou možnosťou je zistiť cenu vozidla na základe amortizácie vypočítanej z pôvodnej cenníkovej ceny vozidla. Graf priebehu hodnoty vozidla v čase je dostupný pri overení na stránke stkonline.sk.

3. Fyzická prehliadka

Vyžiadajte si od predajcu/majiteľa možnosť skúšobnej jazdy, a zistite skutočný technický stav motora pri štartovaní, stav bŕzd, pedálov, výstražných kontroliek, kolies, pneumatík, bezpečnostných pásov a ďalších dôležitých komponentov, máte na to právo. Ak si na to netrúfate sami, pokojne si prizvite nezávislého odborníka, automechanika, ktorý vozidlo odborne posúdi, aj na základe zvukov, či iných aj vizuálnych vnemov, ktoré bežný kupujúci nezachytí.

Každý predajca, či majiteľ má záujem predávať čo najvýhodnejšie, pred kupujúcim často skresliť reálny a aktuálny stav kupovaného vozidla. Nebojte sa preto pýtať čo najviac otázok, aj ohľadom histórie porúch, opráv, počtu nehôd (poistných udalostí), či počtu majiteľov.

Požiadajte tiež o náhľad do servisnej knižky, technického preukazu a ďalších dokladov, vedomosť ohľadom množstva opráv na vozidle, resp. tých posledných, a hlavne, či boli vykonané v autorizovanom servise, by mala byť neoddeliteľnou súčasťou pri vašom finálnom rozhodovaní.

4. Kúpa

V prípade, že ste sa pre kúpu vybraného auta už rozhodli, dbajte zároveň na precízne znenie kúpnej zmluvy s uvedením všetkých podrobností vrátane existujúcich technických nedostatkov a porúch kupovaného auta, resp. či sa na toto auto nevzťahuje žiadny úver, alebo dokonca exekúcia.

Po podpise kúpnej zmluvy je pôvodný majiteľ povinný toto auto odhlásiť na dopravnom inšpektoráte a vy ako nový vlastník ho najneskôr do 30 dní od odhlásenia prihlásiť v mieste svojho trvalého bydliska, vrátane uzatvorenia povinného zmluvného poistenia.


26.2.2024 / STKonline.sk